а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамаскин

мн. дамаскини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43391
Вид црковен зборник со поучни текстови во кој јазикот од црковнословенски е приближен до народниот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК