а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамаст

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42182
Вид волнена, ленена или свилена ткаенина што потекнува од градот Дамаск.
Англиски: damask
Примери:
Костум од црн дамаст.
Чаршаф од дамаст.
Драперии од дамаст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК