а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дама

мн. дами
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3301
1. Жена што му припаѓа на повисокиот општествен слој, отмена жена што внимава на својот изглед.
Англиски: lady Албански: zonjë
Примери:
уважена дама
отмена дама
дворска дама
прва дама
2. Женско лице во однос на кавалерот во некои ситуации (танц).
Англиски: lady Албански: zonjë
Примери:
Седна до една дама и до нејзиниот сопруг.
Како сте, дами?
Ја опиша својата дама.
3. Трета по јачина карта за играње.
Англиски: queen Албански: mbretëreshë, damë
Примери:
дама пик
Ставив сѐ на пиковата дама и фатална карта изиграв во мракот.
4. Фигура во шахот со најголеми можности на движење.
Англиски: queen Албански: mbretëreshë
Примери:
Белата дама го нападна црниот крал.
5. Игра со камчиња или со тркалезни плочки на штица.
Англиски: checkers Албански: damë
Примери:
Седна да ја продолжи дамата на каменот.
Ако не легнеш, ќе одиш да играш дама.
Врз дрвото се издлабени квадратните линии на дамата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК