а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамин

даминиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44831
Што ѝ припаѓа на дама.
Примери:
дамин фустан
Изрази
Дамин гамбит - вид шаховско отворање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК