а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамкав

Види и: дамка (ж.)
дамкавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14427
Што е со дамки.
Англиски: spotted
Примери:
дамкав коњ
Изведенки
1. дамчест прид.
дамчестиот
Пример: дамчести деца
2. дамкавост ж.
Пример: дамкавост на листовите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК