а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамка

мн. дамки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2194
1. извалкано место, петно
Англиски: spot Турски: damga Албански: njollë
Примери:
Дамки на чаршафот.
2. Бенка, белег на телото, обично од раѓање.
Англиски: mark Албански: shenjë, nishan
Употреба: Медицина
Примери:
Има дамка на левиот образ.
3. трага од нешто
Англиски: trac Албански: gjurmë
Примери:
Од тоа не ќе останеше ни дамка.
4. Печат, белег, жиг, знак за нешто.
Англиски: mark Албански: vulë
Употреба: Архаизам