а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамкоса

дамкосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи дамка на нешто, извалка.
Англиски: stain Албански: njollë
Примери:
Си ја дамкосал кошулата.
2. Стави белег, жиг, печат.
Англиски: mark Албански: shënojë
Примери:
Шумарот ги дамкосал дрвјата.
3. (се дамкоса) Добие дамки.
Албански: njollësitet
Примери:
Лисјата ќе се дамкосаат.
Лицето сето му се дамкоса.
Изведенки
1. дамкосува несв.
дамкосуваат
2. дамкосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК