а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамла

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18220
Срцев или мозочен удар.
Англиски: stroke Турски: damla
Употреба: Медицина
Примери:
Го удри дамлата и падна мртов.
Се здебели и ја стрефи дамла.
Изрази
Го удри дамла - се парализира, се фати.
Го удри дамла - се почувствува замелушен од големо изненадување (обично непријатно).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК