а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамлосан

дамлосаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31488
Што е парализиран, фатен (во дел од телото); што добил срцев удар.
Употреба: Медицина
Примери:
Лежи дамлосан.
Изведенки
дамлосаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК