а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамлоса

(се) дамлосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28675
Добие срцев удар; се фати.
Англиски: paralyse
Употреба: Медицина
Примери:
Стрико ми се дамлоса.
Изведенки
1. дамлосува несв.
(се) дамлосуваат
2. дамлосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК