а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарина

мн. дарини
Вид збор: Именка, женски род
Голема бела крпа извезена по аглите.
Употреба: Архаизам
Примери:
Пушти ја на золвата дарината, прати ја на свекорот кошулата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК