а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарител

мн. дарители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19663
Лице што дава нешто на дар, оној што дарува.
Англиски: donor
Примери:
Дарител на манастир.
Изведенки
дарителка ж.
мн. дарителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК