а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даровен

даровниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30637
Што е наменет за дарување.
Примери:
Зошто ми, зошто остана кошула недоткаена? Кошула беше даровна. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК