а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даровница

мн. даровници
Вид збор: Именка, женски род
1. Писмен документ, акт со кој нешто се подарува.
Англиски: deed of donation Албански: akt dhurimi
Примери:
Добиле даровница од кралот.
Ти писару, даровница ќе стокмиш.
2. дар
Англиски: gift Албански: dhuratë