а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарпна

мн. дарпни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39800
Женска ленена везена шамија за на глава.
Примери:
На орото се гледаше белата дарпна на свекрвата.
Да не ја исцрниш дарпната.