а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарува

даруваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4530
1. Даде, дава некому нешто на дар, подари, подарува.
Англиски: present Албански: dhuroj
Примери:
Ги дарува месариите.
Детето го даруваа за донесената вест.
2. Даде, дава свадбен дар.
Англиски: present Албански: dhuroj
Примери:
Ги дарува кумовите.
3. (се дарува) Меѓу себе разменуваат дарови.
Англиски: present Албански: dhuroj
Примери:
Снаа и золва се даруваа.
Изведенки
дарување ср.
глаг. им.