а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даскалак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42488
учителство, учителствување
Англиски: teaching
Употреба: Архаизам , Образование , Разговорно
Примери:
Си го зеде старото место - даскалакот.