а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даскал

мн. даскали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3499
учител
Англиски: teacher
Употреба: Архаизам , Образование , Разговорно
Примери:
Се врати дома за да биде даскал.
Даскалот ги учеше селските деца.
Изведенки
1. даскалче ср.
мн. даскалчиња
хип.
2. даскалски прид.
даскалскиот
Што се однесува на даскал.
Пример: даскалски живот
3. даскалов прид.
даскаловиот
Што припаѓа на даскал.
Пример: даскалова градина