а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даска

мн. даски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7420
штица
Англиски: board Српски: даска
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
До даска - максимално, најбрзо што може.
Изрази
Му фали некоја даска - луд е.