а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

датив

(едн.) дативот
Вид збор: Именка, машки род
Падеж што означува намена, што упатува на индиректен предмет.
Англиски: dative
Употреба: Граматика
Примери:
Меѓу луѓето со високо образование се сметало за малку засрамувачки доколку биле фатени како неправилно го употребуваат дативот.
Функции и значења на дативот и нивното изразување во современиот руски, српско-хрватски, македонски и бугарски јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК