а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дајре

мн. дајриња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16000
Ориентален музички инструмент во облик на обрач со затегната кожа од едната страна и со тркалезни метални плочки што ѕвечкаат при удирање.
Англиски: tambourine Турски: daire
Употреба: Музика и танц
Примери:
Се слушаа звуците од тамбурата, ударите по дајрињата и маалските љубовни песни.
Лазарката се крши со дајрето.
Две мечки играа по тактот на дајрето.