а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

движење

мн. движења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 337
1. менување местоположба
Англиски: motion Албански: lëvizje
Примери:
Движење во погрешен правец.
2. Група луѓе со заеднички цели.
Англиски: movement Албански: lëvizje
Употреба: Политика
Примери:
сепаратистички движења
3. Општа насока или тенденција.
Англиски: trend Албански: tendencë
Примери:
економски движења
4. Растење или паѓање на цени.
Англиски: movement Албански: zbritje
Употреба: Економија
5. Активности во даден временски период.
Англиски: activity Албански: aktivitet
Примери:
Будно го следи движењето на сопругата.
6. Обем, брзина или начин на дејствување на машина.
Англиски: motion Албански: lëvizje
Употреба: Технологија
Примери:
Го следи движењето на автомобилот.
Изрази
Стави во движење - предизвика или направи да ја промени положбата.
Во движење е - се движи.