а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двовидски

двовидскиот
Вид збор: Придавка
1. Што има, што се јавува во два вида.
2. За глагол - што е од двата вида.
Употреба: Граматика
Примери:
Двовидски глаголи, што се и свршени и несвршени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК