а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двопек

мн. двопеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23795
Двапати печен леб.
Англиски: rusk Албански: peksimadhe
Употреба: Гастрономија
Примери:
За болен стомак најдобро е двопек и чај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК