а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двојник

мн. двојници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7569
Човек што во се е сличен или ист со друг човек.
Англиски: double Албански: dubler, çift, dyfish
Примери:
Секој си има свој двојник.
Изведенки
двојничка ж.
мн. двојнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК