а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дедовски

дедовскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25864
1. Што се однесува на дедо, што му припаѓа на дедо.
Англиски: grandpa
Примери:
дедовска нежност
дедовски приказни
2. Што се однесува на татковина, на роден крај.
Англиски: native
Примери:
Немаштијата ги тераше да си ги оставаат дедовските огништа.
3. Што е од старо време, од дамнина.
Англиски: ancient
Примери:
Таков бил животот од дедовско време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК