а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декабрист

мн. декабристи
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во востанието од 1825 година на група благородници против самодржавјето во царска Русија.
Употреба: Историја
Изведенки
декабристички прид.
декабристичкиот