а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декадентен

декадентни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14593
1. Што е во состојба на декаденција.
Англиски: decadent
Примери:
Еден декадентен тип се метка по аеродромските простории.
Тој стил на игра се сметаше за декадентен.
2. Што се однесува на декадент или на декаденција.
Англиски: decadent
Примери:
Декадентна литература.
Декадентни теории.
Изведенки
декадентност ж.