а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декаденција

мн. декаденции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12755
1. Опаѓање, губење на виталните и на творечките способности во подрачјето на некоја дејност.
Англиски: decadence Албански: dekadencë
2. Разни правци во уметноста и книжевноста во периодот по романтизмот што се стремеле кон краен индивидуализам и естетизам.
Англиски: decadence Албански: dekadencë
Употреба: Уметност