а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декаметар

мн. декаметри
Вид збор: Именка, машки род
Мера што означува должина од десет метри.
Англиски: dekameter
Примери:
Нивата е долга осум, а широка два декаметри.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК