а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деканат

мн. деканати
Вид збор: Именка, машки род
1. Раководна управа и администрација на факултет.
Англиски: dean Албански: dekanat
Употреба: Образование
Примери:
Тоа ќе биде пречка за правилното функционирање на деканатите.
2. Место, просторија во која е сместена и работи управата на факултетот.
Англиски: Dean's office Албански: dekanat
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Овие документи треба да се однесат во деканатот.
Изведенки
деканатски прид.
деканатскиот
Што припаѓа, што се однесува на деканат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК