а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декан

мн. декани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28896
Управник на факултет што се избира од редот на професорите и има мандат на определено време.
Англиски: dean
Употреба: Образование
Примери:
Тој е избран за декан на Филолошкиот факултет.
Изведенки
декански прид.
деканскиот
Што припаѓа, што се однесува на декан.
Пример: деканска управа