а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декларација

мн. декларации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10314
1. Официјална или свечена изјава, проглас за основните принципи и ставови што се однесуваат на некое многу важно прашање.
Англиски: declaration Албански: deklaratë
Употреба: Дипломатија
Примери:
Декларација за правата на човекот.
2. Писмена пријава, изјава со податоци за определена стока, пратка и сл.
Англиски: declaration Албански: deklaratë
Употреба: Административен термин , Економија
Примери:
Царинска декларација.
Поштенска декларација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК