а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декорира

декорираат; декорирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 29376
Направи, прави декорација.
Англиски: decorate
Примери:
Целиот простор го декорирал беспрекорно.
Изведенки
декорирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК