а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

декор

мн. декори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8214
1. Тоа со што е украсена театарската сцена.
Англиски: decoration Албански: dekor
Примери:
Просторот на сцената ги има најнеопходните елементи на декор.
2. Тоа што служи, што се јавува како украс на едно место: слики, шари, предмети и сл.
Англиски: decoration Албански: dekor
Употреба: Преносно значење
Примери:
Илјадници ѕвезди беа впиени на синкавиот простор, како фантастичен неподвижен декор.