а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деликвент

мн. деликвенти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24597
Тој што извршил кривично дело.
Англиски: delinquent
Употреба: Правда
Примери:
Со текот на времето ваквите ученици се развиваат во деликвенти.
Изведенки
деликвентка ж.
мн. деликвентки