а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деликт

мн. деликти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19899
Кривично дело, казниво дело, злосторство.
Англиски: offense
Употреба: Правда
Примери:
административен деликт
политички деликт
дисциплински деликт
вербален деликт
Обвинението го товари за стопански деликт.