а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деловен

деловниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5867
1. Што е во врска со работата.
Англиски: business Албански: pune, afariste
Употреба: Економија
Примери:
Деловен пријател.
Деловен договор.
Деловен разговор.
2. Што води до успех во работата.
Англиски: successful Албански: i sukseshëm, i punës
Примери:
Деловен човек.
Деловен однос.
Изведенки
1. деловно прил.
На деловен начин.
Пример: Треба да се работи деловно. Не знаат да работат деловно.
2. деловност ж.