а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деловница

мн. деловници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42592
Претставништво, филијала на претпријатие или институција.
Англиски: branch
Употреба: Економија
Примери:
Ограбена деловница на банка во Чаир.