а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делфин

мн. делфини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10097
1. Морско животно од фамилијата китови.
Латински: Delphinus delphi Англиски: dolphin Албански: delfin
Употреба: Зоологија
2. Стил во пливањето.
Англиски: butterfly stroke Албански: delfin
Употреба: Спорт
Изведенки
делфински прид.
делфинскиот