а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денгуби

денгубат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26259
Залудно губи, троши време.
Англиски: idle
Примери:
Не денгуби, фати се за работа!
Денгубат пред шалтерите.
Фантазира и денгуби.
Изведенки
денгубење ср.
глаг. им.