а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дентист

мн. дентисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37934
заболекар
Англиски: dentist
Употреба: Медицина
Изведенки
1. дентистка ж.
мн. дентистки
2. дентистички прид.
дентистичкиот
Што се однесува на дентист.
Пример: Дентистичка практика.