а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депортира

депортираат; депортирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 23364
Изврши, врши депортација.
Англиски: deport
Употреба: Правда
Примери:
Депортира невино население.
Изведенки
депортирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК