а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депо

мн. депоа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 35709
1. Стовариште, магацин за стока.
Англиски: depot Албански: depo, magazë
Употреба: Економија
Примери:
Скандалот со артефакти кои биле во депоата на музејот беше откриен во ноември минатата година.
2. Зграда за сместување и поправка на локомотиви.
Албански: depo hekurudhe
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Работник во железничко депо.
3. Магацин за машини, апарати, опрема, книги и др.
Англиски: storehouse Албански: depo, magazë
Употреба: Економија
4. Трезор, место во банка каде што се чуваат вредности.
Англиски: safe Албански: kasafortë
Употреба: Економија