а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депресија

мн. депресии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6707
1. Состојба на душевна потиснатост, нерасположеност, меланхолија.
Англиски: depression Албански: depresion
Употреба: Медицина
Примери:
Длабока депресија.
Психичка депресија.
Паѓа во депресија.
Го фати депресија.
2. Економско опаѓање, индустриски застој, стопанска криза, смалување на животниот стандард.
Англиски: depression Албански: depresion
Употреба: Економија
3. Област со низок атмосферски притисок.
Англиски: depression Албански: depresion
Употреба: Физика
4. Област што лежи пониско од површината на морето.
Англиски: depression Албански: depresion
Употреба: Географија