а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деранжира

деранжираат; деранжирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Вознемири, вознемирува, наруши, нарушува ред, навика, спречи, спречува намера некому.
Англиски: derange Албански: deranzhoj
Примери:
Тоа го деранжираше.
Го деранжира нејзиното секојдневие.
Ги деранжира неговите навики.
2. (се деранжира) Го наруши својот вообичаен начин на живот, се вознемири.
Англиски: disturb Албански: deranzhoj, shqetësoj
Примери:
Од тоа се деранжира.