а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дерби

мн. дербија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 48129
1. Главен решавачки натпревар.
Англиски: derby Албански: derbi
Употреба: Спорт
Примери:
Ќе се игра дерби во Скопје.
2. Коњски трки во Англија, наречени по основачот на трките, лорд Дерби.
Англиски: derby Албански: derbi, gara me kuaj
Употреба: Спорт