а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дервенџија

мн. дервенџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56025
Чувар на дервен, на клисура.
Употреба: Архаизам
Изведенки
дервенџиски прид.
дервенџискиот