а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дерман

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18104
Спас, средство за одбрана, лек, мир.
Англиски: remedy Турски: derman
Употреба: Разговорно
Примери:
Има ли дерман за него?
Немам дерман од тебе.
Ми дојде дерманот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК