а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десерт

мн. десерти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16001
Јадење што се послужува и што се зема по главното јадење (торта, колаче, овошје, сирење).
Англиски: dessert Албански: desertë, ëmbëlsirë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Можеш да избереш, има три вида десерт.